Sadaka Nedir? Sadaka Vermenin Faziletleri Nelerdir? | AYV
sadaka nedir ve sadaka vermenin faziletleri nelerdir

Sadaka Nedir? Sadaka Vermenin Faziletleri Nelerdir?

Kişilerin kendi istekleri ile sahip oldukları mal varlıklarının bir kısmını, ihtiyaç sahipleri ile paylaşmasına sadaka adı verilmektedir. Güzel ahlakı destekleyen ameller arasında yer alan sadaka, veren kişilerin kaza ve belalardan korunup sevap işlemelerine aracı olan bir hayır ve hasenattır. Sadaka vermek, kişinin kendisine fayda sağladığı gibi ölmüşlerine de fayda sağlaması yönü ile çok kıymetli kabul edilmektedir.

Sadakanın Fazileti

Bir Hadîs-i Şerîfinde; “Sadaka, belaları defeder.” şeklinde buyuran Peygamber Efendimiz, sadakanın fazileti ve önemi hususuna vurgu yapmak istemiştir. Zira, sadaka vermenin kişiye getirdiği birçok faydası mevcuttur.

Kaza ve belaya engel olması, malı temizleyerek haram maldan uzak durulması, duaların kabulünü sağlaması, rızkın helalden gelmesinin yolunu açması, malın bereketini çoğaltması, kin, haset ve nefret gibi düşmanca davranışları azaltması, kişinin manevi iç huzura ermesini sağlaması ve yardıma muhtaç kimseler ile fakirlerin duasını almaya sebep olması gibi nitelikler sadakanın faydaları arasında yer almaktadır.

sadaka nedir

Sayılan sadakanın faydaları, yalnızca dünyevi faydalardır. Bir de imanlı bir şekilde ahirete irtihal etmeye fayda sağlaması, kişinin son anında ölüm acısını hafifletmesi, kabir azabına engel olması, Hz. Peygamber’in (s.a.v.) şefaatine nail olmaya sebep olması, sadaka verilen kişilerin Allah katında iyi insan olmaları halinde onların ahirette yardımlarını almayı sağlaması, kıyamet dehşetini hafifletmesi, kabir suallerini cevaplamaya yarar sağlaması, cehennem azabını uzaklaştırması, sırat köprüsünden kolay geçiş sağlayacak olması, kişinin malı ve kazancı ile ilgili verecek olduğu hesabın kolaylaşmasını sağlaması, Yüce Allah’ın huzuruna kul hakkından kurtulmaya vesile olacak bir yüz ile gidilmesini sağlaması ve cennetteki dereceyi yükseltmesi gibi sadakanın ahiret için fayda sağladığı bilinmektedir.

Sadaka Kimlere Verilir?

Sadaka kimlere verilir? Konusuna gelecek olursak; elbette önceliğin zorda ve darda kalmış ihtiyaç sahibi kişi ya da kişilerde olduğu söylenebilir. Bu kişi ya da kişileri belirleyip onlara sizler aracılığı ile yardım eli uzatan çeşitli yardım kurumlarına ve Avrupa Yardım Vakfı olarak kurumumuzun yardım projelerine sadaka bağışı yaparak mazlumların hayır dualarını alabilirsiniz.

sadaka vermenin fazileti nedir

Ayrıca sadaka verirken herhangi bir israfta bulunmamaya yani malın tümünü vererek başkalarına muhtaç olacak konuma düşmemeye, vereceğiniz hiçbir hayrı başa kakmadan vermeye, fakir olma korkusu ile sadaka bağışı yapmayı terk etmemeye ve haram mal ya da para ile bağışta bulunmamaya özen göstermek, sadaka verirken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Her Bağış Bir Sadaka!

Sadakayı yalnızca bir kişiye verilebilir şeklinde algılayıp anlamlandırmak tam olarak doğru olmamaktadır. Nitekim toplum için fayda sağlayan kurum ya da kuruluşlara sadaka vermek de güzel bir ibadet sayılır. Bu anlamda hayır kurumlarına yapacağınız her bağış, esasında bir sadakadır. Sadaka bağışı ile sayenizde belki bir yetimin gülümsemesine vesile olacak belki de bir ihtiyaç sahibinin duasını alacaksınız. Hayırlarınızdan hasıl olacak sevaba siz kıymetli hayırseverler mazhar olurken mazlumların da yüzü gülecek.

Unutmayalım ki, sadaka vermek sünnettir. Peygamber Efendimiz’in güzel bir davranışını yerine getirmek, aynı zamanda manevi huzura erişmenize de vesile olacaktır.

Related Posts