Ramazan İle İlgili Ayetler ve Efendimiz'den İnci Hadisler | AYV
ramazan ile ilgili hadisler

Ramazan İle İlgili Ayetler ve Hadisler

Müslümanlar için en önemli aylardan biri olan Ramazan, İslam’da kullanılan Ay takviminin 9. ayıdır. Ay’ın hilalinin görünmesinden diğer hilale kadar olan 29 ila 30 günlük sürede Müslümanlar, bu ayı oruç tutarak, dua ederek ve tefekkür ederek geçirirler. Oruç, tıbbi olarak sağlıklı olan ve aklı yerinde olan bütün Müslümanlara farzdır. Ramazan ile ilgili ayetler ve hadisler orucun faziletleri, nasıl tutulacağı ve Ramazan ayı ile ilgili Müslümanlara adeta ipuçları gibidir.

İslam’ın şartlarından biri olan Ramazan’da oruç tutmanın önemi, Kuran-ı Kerimdeki ayetlerle ve geçmişten günümüze ulaşan hadislerle bizlere bildirilmiştir. Ramazan ayı, hicri takvimde 9. aydır. Tüm dünyadaki Müslümanlar için kutsal olan bu ayda tüm Müslümanlar şafaktan gün batımına kadar oruç tutarlar. Bu yüzden bu mübarek ay çok önemli bir aydır. Bu ayın önemi, hem peygamberimiz Resûlullah (s.a.v)’e indirilen vahiylerde, Kur’an-ı Kerim ayetlerinde ve hadislerde bildirilmektedir.

ramazan ile ilgili ayetler

Ramazan ile İlgili Hadisler

Ramazan ile ilgili hadisler, genellikle Efendimiz (s.a.v)’in Müslümanları uyarmak ve onları ibadete davet etmek amacıyla söylenmiş sözleridir. Oruç tutmak, hem sevap kazanmak ve Allah tarafından mükâfatlandırılmak için hem de günahlardan korunmak için de yerine getirilen bir ibadettir: Bir hadiste bu ibadetin en önemli ibadetlerden biri olduğu şöyle bildirilmektedir: “Allah buyurdu ki: ‘Oruç dışında Âdemoğlunun her ameli kendisi içindir. (Oruçlunun mükâfatını da ben veririm.’) Muhakkak oruçlunun ağız kokusu Allah katında misk kokusundan daha güzeldir.” (Buhari)

İslam’da Ramazan’ın Allah’ın ayı olarak kabul edildiği bilinmektedir, Ramazan ile ilgili ayetler ve hadisler bu konuya ışık tutmakta, bu nedenle bu ayda Allah’ın tövbeleri kabul edip kullarını bağışladığı bildirilmiştir. Bu mübarek ay, şeytanların Allah tarafından engellendiği aydır. Hadislerde bu gerçek, şöyle ifade edilmiştir: “Ramazan ayı girince cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur.” (Buhari)

Bu mübarek ayda Allah’a günahlarımızın affı için bolca ibadet edip dua etmeliyiz, yoksulları doyurmalı, sadaka vermeliyiz. Yüce Allah, Ramazan’da oruç tutan Müslümanların tövbelerini kabul edip bağışlar. Ebu Hureyre (r.a.)’dan rivayet edildiğine göre Hz. Muhammed (sav.) şöyle buyurmuştur: “Kim inanarak ve sevabını umarak Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, 38)

Oruç tutmak, bizi cennete götürecek bir ibadettir. Bir hadis-i şerifte şöyle bildirilmektedir: Ebu Umame (r.a.) dedi ki: “Yâ Resûlallah, bana cennete girebileceğim bir amel bildir” dedim. (SAV) dedi ki: “Oruç tutun, onun kadar güzel bir amel yoktur.” (İmam Nesai)

Ramazan ile İlgili Ayetler

Ramazan’ın İslamiyet’te önemli bir yeri vardır. Çünkü Kur’an-ı Kerim, Ramazan ayında indirilmiştir. Allah (cc) Ramazan ayının aynı zamanda Kuran-ı Kerim’in indirildiği ay olduğunu Kuran- Kerim’de şöyle bildirmiştir: “Ramazan, insanlara yol gösterici, açık bir hidayet ve hüküm (insanların hak ile batılı ayırt etmesi için) olması amacıyla Kur’an’ın kendisinin de indirildiği (aydır).” (Bakara Suresi,185)

Müslümanlar, Ramazan’da oruç tutarak takvaya ulaşırlar. Takva, Allah korkusudur ve Allah’a tam bir teslimiyet içinde olmaktır. Oruç tutmak, nefsine hâkim olmayı ve iradeli olmayı öğretir. Müslümanlar Ramazan’da oruç tutarak dünyevi istek ve arzularını kontrol etmeyi öğrenirler. Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de Ramazan ile ilgili ayetler arasında şöyle buyurmuştur: “Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı ​​ki takva sahibi olasınız.” (Bakara Suresi, 183)

Bütün Müslümanlar için en önemli ay olan Ramazan, Allah’a yaklaşmak, günahlarımızdan af dilemek ve arınmak için yüce Allah’ın bizlere verdiği bir fırsattır. Bu yüzden bu ay bol bol dua edelim, fakirlere ve yoksullara yardım edelim, yüce Allah’tan günahlarımızın bağışlamasını dileyelim.

Avrupa Yardım Vakfı
Ramazan Projesi
Related Posts