Afrika'da Su Kuyusu Açtırmak İçin 5 Neden: Afrika Su Kuyusu Bağışı | AYV
afrikada su kuyusu açtırmak

Afrika’da Su Kuyusu Açtırmak İçin 5 Neden

Dünya nüfusu içerisinde neredeyse 700 milyon insan temiz suya ulaşamamaktadır. Bu sayının büyük bir kısmı Afrika bölgesindedir. Afrika’da kaynak suları, yerleşim yerlerinden kilometrelerce uzakta üstelik hijyen koşullarına uymamaktadır. Afrikalılar yalnızca içmek için değil ne kişisel temizlikleri ne temel ihtiyaçları ne de ibadetleri için gerekli temiz suya erişememektedirler. Bu nedenle Afrika’da su kuyusu açtırmak bizler için ufak bir hayır faaliyeti olsa da onlar için hayati önem taşımaktadır.

Su ihtiyacının karşılanması için bölgeye su kuyuları açılması gerekmektedir. Afrika’da su kuyusu açtırmak güvenilir vakıflar üzerinden yapılan bağışlar neticesinde oldukça kolay bir işlemdir.

Afrika’da su kuyusu maliyeti belirli unsurlara göre değişiklik göstermektedir. Az çok demeden her Müslümanın yardım ve kardeşlik bilinci ile Afrika su kuyusu bağışı yapması hem dinimizce hem de insanlık için oldukça önemlidir.

1- Afrika’da Su Kaynaklarına Erişim Kısıtlı

Afrika’da su kuyusu açtırmak için en önemli nedenlerin başında bölgede yaşanan temiz su sıkıntısı gelmektedir. Yokluk, kuraklık, hızlı nüfus artışları ve kirlilik gibi unsurlar su kaynaklarını tehdit etmektedir. Mevcut kaynaklar da yerleşim yerlerine oldukça uzak ve hijyen koşullarına uygun değildir. Temiz suya sahip olunmadığında bölgede kitlesel hastalıklar giderek artmaktadır. Afrika’da insanlar bir günlük temiz su ihtiyacını karşılamak için ortalama 5-6 km yürümek zorunda kalıyorlar. Temiz su kaynaklarının azalmaması için yardımsever insanların aldığı önlemlerden en önemlisi su kuyusu açtırmaktır.

afrika su kuyusu açtırma maliyeti

2- Kirli Su Kitlesel Hastalıklara Yol Açıyor

Afrika’da kirli suyun neden olduğu birçok hastalık vardır. Bunlardan bazıları kolera, ishal, tifo, dizanteri ve zatürre gibi hastalıklar, bazıları ise geri dönüşü ve tedavisi olmayan ağır rahatsızlıklardır. Bölgede hastalıklar sonucu olarak her gün yaklaşık 1000 çocuk ölmektedir. Ayrıca günümüzde bölgenin en büyük problemlerinden olan katarakt hastalığı da büyük oranda düzensiz beslenme ve kirli su tüketiminden kaynaklanmaktadır.

Çaresizce içilen kirli sular insanları ölüme hızlı şekilde yaklaştırmaktadır. Afrika su kuyusu bağışı bölgedeki yüzlerce insanın temiz suya kavuşmasını ve sağlıklı yaşayabilmesini sağlamaktadır.

3- Kuraklık ve Fakirliğin Kaynağı da Susuzluk

Afrika’da susuzluk, kuraklık ve çeşitli hastalıklara yol açmaktadır. Bölgedeki kuraklık temiz suyu engelleyen en baş unsur olmakta, suyun yokluğu da herhangi bir tarım faaliyetine izin vermemektedir. Ayrıca binek ve besi hayvanlarının su ihtiyacı da karşılanamadığından kıtlık boy göstermektedir. Suya ulaşma güçlüğü sebebiyle her yıl Afrika’da hayatını kaybeden insan sayısı 2 milyonu geçmektedir.

Su kuyusu projeleri ile bölgedeki su sıkıntısını, su kuyusu açtırmak ile bölge halkına sağlıklı su imkânı sağlanmaktadır.

4- Afrika’da Su Kuyusu Açtırmak: Hiç Uğruna Yitirilen Yaşamlara El Uzatmak

İklim koşulu ve coğrafi özellik nedeniyle hayatın zor olduğu Afrika’da, insanlar yaşama tutunabilmek için her alanda mücadele etmektedirler.

Afrika’da yaşayan insanlar maddi imkânsızlık nedeniyle temiz ve sağlıklı suya ulaşabilmek için su kuyuları açamıyor ve kirli su içmek zorunda kalıyorlar. Her gün binlerce çocuk çamurlu su içmekten ve en temel hijyenik şartın yoksunluğundan kaynaklı hastalıklar nedeniyle ölüyor.

Afrika su kuyusu bağışı ile su sorunu çeken Afrikalılar’a su kuyuları açılmaktadır. Ne kadar çok bağış toplanırsa o kadar insanın su sorununu çözülmüş olur. Bu noktada insanların üzerine düşen sorumluluk yardıma muhtaç kişilere bağış yarak su kuyuları açılmasına vesile olmaktır.

5- Dinimiz Yardımlaşmayı Emreder

Temizliğin imandan olduğunu biliyoruz. Temizlik için en başta su gereklidir. Su dinimiz için büyük bir arınma kaynağıdır. Örnek verecek olursak: Mümin kişiye öldükten sonra da sevap kazandırmaya devam edecek işlerin sayıldığı rivayette, “Kanal açarak su getirmesi” zikredilmektedir. (İbn Mâce).

Afrika’da su kuyusu bağışı yapmak ümmet için de kişinin kendisi için de ahireti için de oldukça hayırlı bir iştir. Bu noktada su kuyusu bağışı yapmak, elimizden geldiği kadarı ile müşkül durumda olan kardeşlerimizin elinden tutmak biz Müslümanların vazifelerindendir.

Avrupa Yardım Vakfı
Su Kuyusu Projesi
Related Posts