Yetimin Kalbini Kırmak ve Yetim Sponsorluğu Yapmak | AYV
yetiimin kalbini kırmak ve yetimlere sponsor olmak

Yetimin Kalbini Kırmak

İslamiyet’te yetimlere çok ayrı bir önem verilmektedir. Bu kişilerin ebeveynlerini kaybetmiş olmaları onların hayat karşısında son derece savunmasız kalmasına neden oluyor. Bu yardıma muhtaç durumda olan çocukların hem kalbini kırmamak hem de elden geldiğince onların ihtiyaçlarına yanıt vermek dini anlamda büyük bir önem taşıyor. Yetim sevindirmek dinen oldukça büyük sevabı olan davranışlardan biridir.

Kur’an-ı Kerim ayetleri içerisinde yetimlerin hem korunmasına hem de üzülmemesine dair birçok ayeti kerime bulunuyor. Bu ayetler çerçevesinde yetimlere kötü muamelede bulunmamak, yetimin hakkını onlara vermek ve onlara karşı şefkatli olmak buyrulmaktadır. Yetimi ağlatmanın günahı dinimizde oldukça büyük olup onların rahat ettirilmesi son derece önemlidir. Yalnızca Türkiye içerisinde değil dünyanın hemen yaşam şartları kötü olan bölgelerinde yaşayan yetimlere de sahip çıkılması gereklidir. Unutulmamalıdır ki yetimin kalbini kırmak, ona kötü davranmak ve onu üzmek dinimizin emrettiklerinin aksine olan davranışlardır.

Dinen üzerinde oldukça fazla durulan bu yetimlerin ihtiyaçlarının karşılanması da hayırseverlerin üzerine aldığı vazifeler arasında bulunuyor. Onlara yapılan her yardım toplumsal birlik oluşturmak açısından önem taşırken bir yandan da dini vecibelerin yerine getirilmesini sağlamaktadır

Peygamber Efendimiz’in Yetimlere Verdiği Önem Nasıldır?

Peygamber Efendimiz de dünyaya yetim olarak gelmiştir. Bu nedenledir ki yetimlere karşı oldukça vicdan sahibi ve oldukça yardımcı olmuştur. Bununla birlikte kendi ile birlikte inananlardan da yetimlerin korunmasını istemiştir. Peygamber Efendimiz’in yetimlere verdiği önem oldukça büyüktür. Çünkü kendisinin de yetişmiş olduğu toplum içerisinde yetimlere büyük zulümler yapılmıştır.

Toplumların en çok ezilen kesimi dul kadınlar ve yetim çocuklar olduğundan Peygamber Efendimiz bu kişilere ayrı bir ihtimam göstermiştir. Birçok hadisinde de yetimlerin himaye edilmesini buyurmuştur. Yalnızca maddi anlamda değil aynı zamanda manevi anlamda da onların kalplerinin hoş tutulmasını istemişti ve yetimlere ait olan tüm malların ticaret yapılarak artırılmasını da buyurmuştur. Birçok hadisinde yetimlerin haklarına ve onların bakımına değinen Peygamber Efendimiz, yetimlere bakmanın İslamiyet’te önemli bir yeri olmasını sağlamıştır.

Yetimlerin Bakımı İçin Yapılan Yardımlar

Birçok hayırsever kişi çevrelerinde ihtiyaç sahibi bir yetim bulamayabiliyor. Ancak dünyanın farklı yerlerinde açlık, savaş ve kötü iklim koşulları nedeniyle çok kötü hayatlar yaşayan birçok yetim çocuk bulunuyor. Bu çocuklar yalnızca açlıkla mücadele etmiyor aynı zamanda kötü niyetli kişilerin de tuzaklarına düşebiliyor. Öksüz ve yetimlere sahip çıkmak ile ilgili hadisler incelendiğinde bu çocuklara yardım etmenin önemi daha da iyi bir şekilde anlaşılabilmektedir.

Yetim bağış kampanyalarına katılarak bu çocukların sağlık, eğitim, barınma gibi ihtiyaçlarının giderilmesine destek verebilirsiniz. Son derece önemli çalışmaların yapıldığı bu projeler sayesinde yetimler detaylı olarak araştırılıyor. Gerçek ihtiyaç sahipleri belirlenerek sizlerin yardımlarının ulaştırılması sağlanıyor. Yetim Sponsorluğu projeleri sayesinde sizin için belirlenen bir yetime yardımlar yaparak bu çocukların hayatında bir fark yaratabilirsiniz. Dinen ve vicdanen son derece önemli bir davranış olan yetimi korumak konusunda işlerin daha hızlı yürümesi için vakıf çalışmalarına katılabilirsiniz.

Avrupa Yardım Vakfı
Yetim Projesi
Related Posts